Archiv pro Říjen 2008

MFDnes - Protesty zřejmě zastaví stavbu sídliště v Jablonci

Pátek 31. 10. 2008

Jablonec nad Nisou - Protesty a petice lidí proti stavbě nového sídliště v jablonecké části Dolina celou akci možná úplně zastaví. Připustil to místostarosta Otakar Kypta. „Hledáme řešení, kompromis přijatelný pro obě strany. Nicméně jedna z variant je skutečně ta, že firma od akce ustoupí,“ řekl Kypta.
Na Dolině získala pozemky o rozloze asi třiceti tisíc metrů čtverečných společnost Ekky development s tím, že na nich postaví domy s více než dvěma sty byty.
Lidé z Doliny chtějí, aby firma snížila bytové domy. „Vadí nám hustota plánované zástavby a také výška domů. Více by se sem hodily rodinné domky,“ kritizují projekt obyvatelé Doliny.
„Na druhou stranu je ale nutné respektovat i to, že projekt musí investorovi ekonomicky vyjít, jinak do toho nepůjde,“ upozornil Kypta.
Pokud by ústupky byly příliš velké a ekonomika stavby nevýhodná, muselo by se do akce třeba připojit i město a částečně zaplatit infrastrukturu, třeba nové silnice na Dolinu. Přitom finanční krize zasáhla trh s nemovitostmi. V posledních týdnech klesají ceny starých i nových bytů.
„Lidé z Doliny by si měli navíc uvědomit, že jim investor může také něco přinést, dejme tomu nové silnice,“ zdůraznil místostarosta.
Pražská společnost Ekky development se zatím nechce k situaci vyjadřovat. „V současné chvíli probíhají jednání s městem o budoucnosti a pokračování celého projektu. Do ukončení jednání nebudeme zveřejňovat žádné podrobnosti,“ uvedl jednatel firmy Pavel Řežábek.

Kateřina Frouzová

Jablonecký deník - Tlak dvanácti set petičníků na výstavbu Doliny účinkuje

Čtvrtek 30. 10. 2008

Jablonec n. N. - Investor zvažuje, že od záměru ustoupí. Město vyčísluje náklady a uvažuje nabídnout jiné místo. Petičníci vyčkávají a jsou připraveni dále jednat.

Vlna nevole se zvedla pro záměru radnice postavit několikapodlažní domy v lokalitě Dolina. Protest proti podepsalo v petici přes dvanáct stovek lidí. Investor Ekky Development zaslal jablonecké radnici memorandum, že za těchto podmínek nemůže v projektu pokračovat.

„Z našeho pohledu je v tomto okamžiku projekt zastaven,“ potvrdil za investora Pavel Řežábek. Poskytovat více informací by bylo podle něj předčasné. „Jednáme s městem, které musí udělat kroky směrem k petičníkům,“ dodal Řežábek.

To potvrdil i místostarosta Otakar Kypta, který se chce s petičním výborem a sdružením Dolina sejít ještě tento týden. „Chci zjistit jejich nepřekonatelnou hranici, přes kterou vlak nejede,“ vysvětlil s nadsázkou Kypta.

Veřejné jednání, na kterém chtěl před třemi týdny investor lidem svůj projekt představit, mělo bouřlivý průběh. Místním lidem zejména vadí vysoká podlažnost navrhovaných domů, ke kterým vedou stávající úzké silnice.

Platný územní plán totiž počítá s podstatně nižší zástavbou, ale v projektu se už uvažuje, že územní plán bude změněn. „A zadali to už do podmínek pro investora, povolit vyšší objekty s tím, že změnu územního plánu zastupitelé odsouhlasí,“ uvedl Vlastislav Motl z petičního výboru.

Motl chápe snahu města dostat počet obyvatel Jablonce přes padesát tisíc, ale ne tímto způsobem zástavby. „Do lokality podle nás a územního plánu patří rodinné domky s maximálně dvěma a půl podlažími a ne paneláky s rovnou střechou,“ argumentuje zástupce petičního výboru.

Pokud by investor od svého záměru stavět na Dolině ustoupil, město dokonce zvažuje nabídnout mu pro výstavbu jinou lokalitu. Jednají i o variantě, zda může Ekky Development projekt podle přání občanů upravit. To by ale mělo finanční dopad pro město.

„Pokud ustoupíme a postaví se na Dolině nižší domy, za městem pak půjde daleko více nákladů na komunikace a sítě,“ poznamenal místostarosta Kypta. Tyto náklady totiž byly všechny schovány do projektu investora, pokud by stavěl pro něj ekonomicky výnosnější vyšší domy.

Na memorandum, které radnice 20. října od investora obdržela, si nechává město zpracovávat právní rozbor.

Zatupitele výstavba na Dolině příliš nezajímá

Pod peticí je podepsáno 1207 lidí. Vlastislav Motl na osmadvacet zastupitelů ze třicet dopisem apeloval, aby problematiku znovu otevřeli. Je zklamán z reakce. “Ozval se mi jediný a to místostarosta Kypta,” konstatoval zástupce petičního výboru.

Vedle plánované vysoké zástavby, která není v souladu s dosud planým územním plánem, se místní lidé obávají zatížení lokality dopravou. “Silnice jsou příliš úzké a není moc místo, kam je rozšířit,” argumentuje Motl. předpokladem totiž podle projektu je vznik zhruba 230 bytových jednotek, což by mohlo být sedm stovek obyvatel. Odhadem tak do lokality přibude tři sta aut.

Poptávka po bytech rychle klesá

Zatímco před pěti lety byl hlad po novém bydlení a lidé neměli z čeho vybírat, dnes se situace obrací. Bytů a domků je nadbytek, ale lidé nemají peníze, nebo se nechtějí uvázat v ekonomicky nestabilním momentě do hypotéky. Navíc výběr a posuzování klientů, kterým banky poskytnou úvěr na bydlení, se podstatně zpřísnil.

V Jablonci výstavba a nabídka převyšuje také poptávku. V nedalé lokalitě od Doliny, v ulici Lesní dostavují dva objekty, i v nich stále nabízejí volné byty.

Lenka Střihavková

Místostarosta Jablonce Otakar Kypta k výstavbě v lokalitě Dolina

Zápis z jednání s občany lokality Dolina konaného dne 8.10.2008

Pondělí 20. 10. 2008

Odpoveď na otevřený dopis zastupitelům města Jablonce nad Nisou

Středa 15. 10. 2008

Jablonecký deník - Hrozí vyvlastnění pozemků

Pátek 3. 10. 2008

Jablonec n. N. - Jablonec se potýká s nedostatkem elektrické energie. Zastaví se výstavba?

Nedostatek elektřiny se v Jablonci začíná projevovat. Společnost ČEZ začíná uvažovat o vyvlastňování pozemků pro vedení vysokého napětí k plánované transformační stanici Jablonec Jih v lokalitě Dolina.

„Tato stanice by měla v místě sloužit od konce roku 2010,“ uvedla Soňa Hendrychová, tisková mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.
Podklady pro stavbu samotné stanice jsou připraveny, vyvlastňování však hrozí majitelům pozemků, kudy má vést vysoké napětí, tedy mezi Vrkoslavicemi a Dolinou, zvláště na Bártlově vrchu.

„Snažíme se s majiteli dohodnout na prodeji nebo zřízení věcného břemene. Někteří mají naprosto nesplnitelné podmínky. Vyvlastňování ale bereme jako opravdu krajní řešení, kterého bychom nechtěli dosáhnout,“ upřesnila Hendrychová.

Jablonci, stejně jako Liberci hrozí energetická krize a zastavení rozvoje výstavby nejen bytové, ale i průmyslové. „Kvůli problémům s elektřinou může být zastavena plánovaná výstavba na Dolině, Proseči, ohrožuje i stavbu obchodního centra uprostřed města,“ vypočítal Otakar Kypta, místostarosta Jablonce.

Rozsáhlé investiční akce společnosti ČEZ jsou na Jablonecku rozděleny do tří etap. v první byla rekonstruována transformovna Jablonec Jih a připravena je výměna transformátorů v transformovně Jablonec Liaz.

Ve druhé etapě energetici řeší propojování vedení, jeho posilování a výstavbu nového vedení vysokého napětí.
Závěrečná třetí etapa počítá právě s inkriminovanou výstavbou transformovny Jablonec Jih a přívodního vedení velmi vysokého napětí.
Kvůli možnému přetížení sítí proběhla i rekonstrukce transformovny Sever. Zabudování nových transformátorů stálo 40 milionů korun.

Čtyřicet milionů korun vložila Skupina ČEZ do rekonstrukce transformovny Jablonec Sever. „Na Jablonecku musíme vzhledem k obrovskému nárůstu požadavků na nová připojení realizovat spoustu technických opatření,“ uvedl Josef Holub, generální ředitel ČEZ Distribuce. Podle jeho slov ocení obyvatelé žijící v blízkosti transformovny i výrazně nižší hlučnost nových transformátorů. Hlavní částí rekonstrukce byla výměna starých transformátorů za výkonnější a úspornější. „Díky naplánování prací nebyla v průběhu prací přerušena dodávka elektřiny,“ upřesnila Soňa Hendrychová, tisková mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy. Ještě do konce roku bude zrekonstruována i transformovna Jablonec Liaz.

ČEZ kvůli neutěšené situaci s plánovaným nárůstem dodávek elektrické energie plánuje v rámci města Jablonec proinvestovat v letech 2008 až 2010 téměř půl miliardy korun. „Díky těmto investicím můžeme odpovídat občanům na časté otázky týkající se zisků Skupiny ČEZ. Ukazují, že společnost zisky vrací do modernizací a výstavby potřebných k bezproblémovým dodávkám elektřiny,“ uvedl Petr Skokan, hejtman Libereckého kraje, který rekonstruovanou transformovnu Jablonec Sever ve čtvrtek navštívil.

Jan Sedlák