Archiv pro Listopad 2008

MFDnes - Jablonci hrozí velká žaloba

Úterý 25. 11. 2008

Kvůli průtahům při výstavbě bytů v Jablonci na Dolině hrozí radnici žaloba o desítky milionů korun

Jablonec nad Nisou - Jablonecké radnici hrozí žaloba o desítky milionů korun. Ty by po městě chtěl investor bytové výstavby na Dolině.
„Stali jsme se rukojmí mezi městem a občany, kteří nechtějí, aby se na Dolině stavěly bytové domy. My jsme podmínky splnili, město si náš projekt vybralo a sepsalo smlouvu. Město se tak rozhodlo, aniž by vědělo, co v oblasti místní lidé chtějí, což byla chyba,“ upozornil na základní spor Pavel Řežábek z developerské společnosti Ekky development.
Jablonecký místostarosta Otakar Kypta se ale žaloby nebojí. „Postupujeme podle smlouvy, korektně. Snažíme se vše zajistit. Je rizikem investora, pokud se objeví nějaké potíže,“ reagoval Kypta. „Nyní se projekt může protáhnout i na několik let. Potřebujeme změnu územního plánu, jež mohou občané protahovat stejně jako mohou protahovat územní rozhodnutí,“ řekl Řežábek. „Pak by se také mohlo stát, že investor nebude chtít dál pokračovat, celé věci se chopí sám, přesněji banka a její právníci. Spor by pak mohl řešit soud,“ upozornil. O jakou částku by se mělo jednat, nechce nikdo říci. Na veřejnost se dostala zpráva, že by žalobou měli chtít získat několik desítek milionů korun - škodu a ušlý zisk.
Původně se na Dolině mělo začít stavět příští rok a byty měly být hotové v roce 2010.
„To ale při protestech lidí nebudou,“ dodal Řežábek. Na Dolině podle projektu Ekky, který radnice vybrala jako nejlepší, mají vyrůst bytové domy. Ty tu ale místní nechtějí. Raději by viděli rodinné domky, s nimiž se počítalo i v územním plánu. A kvůli plánovaným bytovým domům je třeba územní plán změnit. „Tady se stala chyba. Město mělo celou věc nejprve projednat s občany, změnit územní plán a pak hledat developera, který to postaví,“ říká opoziční zastupitel Antonín Schäfer.
Jeho kolega z ODS Petr Beitl upozornil, že radnice chybovala také při výběru projektu. „Tehdy měli na stole i projekt výstavby rodinných domů na Dolině. Ten ale nezvítězil,“ řekl.
Podle místostarosty před necelým rokem rodinné domy nevyhrály, protože by město muselo investovat do sítí na Dolině. „Vybrali jsme plány Ekky, protože oni nabídli, že tyto sítě zaplatí. Ostatně proto potřebovali stavět bytové domy, bylo totiž nutné vydělat tolik, aby zbylo i na zmíněné sítě,“ uvedl Kypta.
„Nikdo nemohl tušit, že proti tomu lidé začnou sepisovat petici a že se situace takto vyhrotí. Jednali jsme s lidmi i developerem, hledali jsme kompromis,“ upozornil místostarosta. Nyní radnice zahájila proces změny územního plánu. „Podotýkám, jen o měsíc později, než s jakým termínem jsme původně počítali,“ zdůraznil Kypta. Podle něj investor nehraje čistě. „Zdá se mi, že se jim vzniklá situace hodí. Je celosvětová recese ve finančnictví a ta vede k tomu, že projekt není tak výhodný jako na počátku. Možná od něj chtějí ustoupit a mít z toho alespoň něco. To už ale jen spekuluji,“ komentoval problémy místostarosta.

O jakou částku by se mělo jednat, nechce nikdo říci. Na veřejnost se dostala zpráva, že by žalobou měli chtít získat několik desítek milionů korun.

KATEŘINA FROUZOVÁ

ČRo Sever - V Jablonci odsouhlasili stavbu bytových domů na Dolině, místní protestují, spokojený není ani investor

Úterý 25. 11. 2008

V Jablonci odsouhlasili stavbu bytových domů na Dolině, místní protestují, spokojený není ani investor

moderátorka
——————–
S Českým rozhlasem Sever míříme v tuhle chvíli do Jablonce nad Nisou. Výstavba bytů v Jablonci se komplikuje. Jedním z míst, kde se počítalo s novou zástavbou, je Dolina - v lokalitě s výhodnou polohou nedaleko od centra Jablonce a zároveň v sousedství lesa mělo od roku 2010 vyrůst téměř dvě stě padesát bytů. Lidem, kteří tam bydlí, se to ale nelíbí a spokojený není ani investor, který si stěžuje na špatnou spolupráci s městem. Případu se věnuje naše jablonecká reportérka Radana Šefrová.

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
Lokalita Dolina je rozhodně příjemným místem k bydlení. V blízkosti je nejen les, ale také klidná čtvrť s rodinnými domky. A právě to je jedna z hlavních příčin problému nové výstavby. Více než dvanáct set lidí z okolí podepsalo petici. Mají strach z dopravního zatížení a také, že výstavba naruší ráz krajiny, vysvětluje Vlastislav Motl.

Vlastislav MOTL
——————–
Okolní ulice jsou natolik úzký, že pomalu, když se udělají chodníky, se tady dvě auta nevyhnou, přístup sem není, a to nemluvím o tom, jak ty baráky tady podle investora mají vypadat. Ty tady mají zcela jasně rovné střechy, říkají tomu rodinné domky, pro mne, poněvadž jich je tam dvanáct v jedný řadě, to je panelák naležato. A takový baráky my tady prostě nechceme. Budeme dělat všechny zákonný kroky k tomu, abychom týhletý výstavbě zabránili.

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
A přesně z toho má investor obavy. K tomu, aby zde mohly vyrůst vyšší bytové domy, je totiž potřeba změna územního plánu. Ten současný počítá s nižšími domky rodinného typu. Obavy neskrývá zástupce developera, jednatel společnosti firmy Ekky Development Pavel Řežábek.

Pavel ŘEŽÁBEK, jednatel společnosti Ekky Development
——————–
Budou obstruovat vlastně veškerá naše řízení, to znamená územní řízení, stavební řízení a potom i realizaci stavby, což může znamenat i několik let zdržení.

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
Ze vzniklé situace viní město. Podle investora mělo výstavbu projednat s občany dříve než vybralo vítězný projekt na výstavbu.

Marián JEŘÁBEK, právní zástupce investora
——————–
Dnes město spíš alibisticky přehazuje svůj vlastní problém, který neřešili na začátku.

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
Říká Marián Jeřábek, právní zástupce investora. Jablonecký místostarosta Otakar Kypta se hájí, že město nic nezanedbalo. Na posledním zasedání zastupitelé schválili zadání změny územního plánu.

Otakar KYPTA, jablonecký místostarosta
——————–
My jsme vybrali developera, podepsali jsme s ním smlouvu, no a ta smlouva nám ukládá a zavazuje nás postupovat v tom smyslu, že musíme napomáhat developeru právě s tou podmíněnou změnou územního plánu, no a to se teď stalo. Ty zkušenosti, který oni mají, tak vědí velmi dobře, že riziko tady existuje, že vůči projektu, jakémukoli projektu se může zvednout odpor.

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
Podle vedení města by se měli domluvit na rozumném kompromisu, podobně jako s investorem v Proseči, kde se chystá ještě masivnější zástavba a lidé byli také zpočátku proti. Vzájemná dohoda mezi petičním výborem, vedením města a investorem však zatím není. Změna typu zástavby by totiž znamenala snížení zisku investora a ten byl požadoval finanční podíl města řádově v desítkách milionů korun. Takové řešení se samozřejmě městu nelíbí a očekává, že developer začne stavět podle původního projektu.

ČRo Sever - Jablonec nad Nisou chce v lokalitě Dolina stavět bytové domy i přes protesty okolních obyvatel

Pátek 21. 11. 2008

Město Jablonec nad Nisou podpořilo v lokalitě Dolina výstavbu čtyř a půl podlažních bytových domů, i přes to, že lidé v sousedství protestují. Tamní zastupitelstvo schválilo zadání změny územního plánu, který v této oblasti původně počítal s nižšími rodinnými domky.

Okolní obyvatelé podepsali petici proti plánované výšce a hustotě zástavby. Jejich odpor zdržel projednání změny územního plánu a developer, pražská společnost Ekky Development, se obává dalších komplikací a zpoždění stavby. Proto navrhl změnit původní projekt v souladu s požadavky petičníků. To by však pro investora znamenalo snížení plánovaného výnosu, takže by se město muselo na výstavbě podílet desítkami miliónů korun. Zastupitelům se takové řešení nelíbí a chtějí pokračovat v projektu na vyšší bytové domy.

Radana Schaeferová

Tisková zpráva MÚ Jablonec - Změna se začne zadávat

Pátek 21. 11. 2008

Jablonečtí zastupitelé včera schválili zadání 38. změny platného územního plánu města a vzali na vědomí dopis Občanského sdružení Dolina Jablonec nad Nisou a Petičního výboru Dolina Jablonec nad Nisou.

Materiál byl stažen z říjnového jednání zastupitelstva a měsíční lhůta před dalším zasedání byla využita k jednání s občany Doliny a developerskou společností EKKY Development. Zasadní je fakt, že zastupitelé už v říjnu loňského roku schválili tzv. zájmové lokality vymezující prostor a způsob zástavby. K zástavbě lokality Dolina se přihlásili dva zájemci se svými projekty: „Tohoto developera jsme vybrali i díky nabídce, že dokončí kompletní infrastrukturu. I druhý projekt byl výborný, jen neřešil tento problém, na nějž si i místní obyvatelé už dlouhodobě stěžují,“ konstatoval místostarosta Otakar Kypta a dodal, že nyní je třeba pokračovat v souladu s uzavřenou smlouvou mezi městem a vybraným developerem.

ČRo Sever - Jablonečtí zastupitelé schválili stavbu domů na Dolině, proti které místní protestují

Pátek 21. 11. 2008

Jablonečtí zastupitelé schválili stavbu domů na Dolině, proti které místní protestují

moderátor
——————–
Společně se teď vypravíme do Jablonce, kde mají problémy s výstavbou bytových domů, protože v tamější lokalitě Bílina … ne Bílina - Dolina, promiňte, má do roku 2010 vyrůst zhruba dvě stě padesát bytů. Ovšem okolní obyvatelé podepsali petici proti této výstavbě a včera odpoledne jablonecké zastupitelstvo jednalo o dalším postupu. A informace má naše jablonecká zpravodajka Radana Šefrová. Dobré odpoledne, Radano.

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
Dobré odpoledne z Jablonce nad Nisou. Aby se v této lokalitě vůbec mohly začít stavět tak vysoké domy, je potřeba změna územního plánu. Ten současný totiž počítá s nižšími rodinnými domky, nikoli se čtyř a půlpodlažními viladomy, a to právě bylo předmětem včerejšího jednání zastupitelstva. Schválit, anebo neschválit zadání změny územního plánu. Rozhodnutí komplikovaly protesty obyvatel - ta zmíněná petice proti výšce a hustotě plánované zástavby. Podepsalo ji více než tisíc lidí. Nakonec zastupitelstvo zadání změny odsouhlasilo, takže vlastně podpořilo výstavbu vícepodlažních domů podle původního projektu, ale nespokojeni jsou nejen obyvatelé v okolí Doliny, ale také investor.

moderátor
——————–
Tak ona se ta nespokojenost dá vcelku pochopit, ovšem rozumím tomu, že by obyvatelé měli raději v sousedství klidnou čtvrť s rodinnými domky. Proč se tedy rozhodnutí zastupitelů nelíbí investorovy, když vlastně podpořili jeho projekt?

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
Jak investor, kterým je Raiffeisenbank, tak developer, společnost Eco-Development, mají obavy, že odpor obyvatel zdrží nebo dokonce zastaví řízení potřebná ke stavbě a že nebudou moci začít v plánovaných termínech. Tím by přišli o zisk a projekt vidí jako velmi nejistý. Viní vedení města z toho, že zanedbali komunikaci s občany a alibisticky přehazují problém na soukromý subjekt.

moderátor
——————–
Tak tedy to bude zřejmě opravdu háček. Jak, že by investor v tuto chvíli raději volil? Cestu bez odporu?

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
Ano, právě výstavbu rodinných domků nebo dvojdomků. Pro investora by to však znamenalo snížení plánovaného výnosu, takže by požadoval, aby se město podílelo na výstavbě a infrastruktuře řádově desítkami milionů korun.

moderátor
——————–
Tak tomu zase rozumím, že je to jeden z hlavních důvodů, proč se vlastně tohle řešení městu vůbec nelíbí.

Radana ŠEFROVÁ, redaktorka
——————–
Určitě. Finance hrají velkou roli na obou stranách. Investor i přes včerejší rozhodnutí zastupitelstva chce jednat o novém projektu v souladu s územním plánem. Místostarosta Otakar Kypta se však domnívá, že důvodem může být také klesající zájem o byty. V případě, že dojde ke sporu, Raiffeisenbank, tedy investor, ho bude řešit právní nebo i soudní cestou a postupovat bude proti městu velmi tvrdě.

Jablonecký deník - Nabídnou městu jiný projekt

Pátek 21. 11. 2008

Jablonec n. N. - Zastupitelé schválili zadání změny územního plánu k výstavbě na Dolině. Kdo vyhraje v tvrdé a jistě dlouhé úřednické mašinérii? V nejlepším případě dojde ke změně územního plánu za rok, aby developer mohl začít stavět v lokalitě Dolina.

Odsouhlasení změny se však může protáhnout až na několik let, protože se zmiňovanou zástavbou nesouhlasí místní obyvatelé, kteří podali petici především proti výstavbě několika vícepodlažních domů.

„Jsme nyní rukojmí mezi občany Jablonce a městem, proto s ním chceme dále jednat a nabídnout nový projekt, který bude v souladu s občany a s dosud platným územním plánem. Pokud ne, jsme připraveni pokračovat s původním projektem,“ uvedl bezprostředně po schválení zadání změny územního plánu jednatel firmy Ekky Development Pavel Řežábek.

Na to však město přistoupit nechce, jelikož částka, kterou by muselo uhradit za ztráty, by se vyhoupla na miliony.
Investor zamýšlel začít se stavbou v roce 2009. To se mu však nezdá reálné, protože nyní se petičníci mohou právně odvolávat a vlivem jejich tlaku změnu územního plánu neschválí. Místostarosta Otakar Kypta zmínil, že tento projekt byl především vybrán kvůli schopnosti developera realizovat v lokalitě infrastrukturu.

Projekt považují za nešťastný

Špatný projekt, který do lokality Dolina umístil příliš bytových jednotek. Na tomto názoru se shodují jak někteří zastupitelé, tak petiční výbor. Projekt pražské firmy, který nabídl čtyřapůlpodlažní domy, dvacet čtyři řadových dvojdomků a domy o třech podlažích, však odsouhlasili v počátku letošního roku sami zastupitelé. Současný tlak petičníků je však silný.

„Nelíbí se nám, že město se nejprve nezeptalo lidí, co by v lokalitě chtěli vybudovat. Nám se to promítne tak, že si občan ve veškerých správních a možná i soudních procesech bude stěžovat a bude chtít řešit svůj zájem,“ zmínil právní zástupce investora Marian Jeřábek s tím, že realizace zástavby je možná například i za pět let, jestli vůbec. O možnosti zasahovat do správních procesů je petiční výbor srozuměný. „Budeme nadále bojovat, chtěli bychom tam rodinné domky, ale ne městského typu,“ uvedl za petiční výbor Vlastislav Motl.

Podle projektových plánů by případný zájemce zaplatil za jeden metr čtvereční třicet tisíc korun. „Přestože bytová výstavba měla být hotová v roce 2010, pochybuji, že v tomto roce budeme vůbec schopni s výstavbou na Dolině začít,“ dodal Pavel Řežábek z Ekky Development a již nyní ho považuje za ztrátový.

Lenka Brabencová

Zastupitel Petr Beitl k výstavbě v lokalitě Dolina

Zastupitelstvo 20.11.2008

Čtvrtek 20. 11. 2008

14. FK Baumit Jablonec, a.s. – akcionářská dohoda

Ing. Beitl řekl, že k problému Tajvanu bude hovořit v interpelaci. Tázal se na jednání petičního výboru Dolina a jednání ohledně protipovodňové štoly s p. Jarouškem.

Ing. Kypta řekl, že petičnímu výboru Dolina bylo vysvětleno, že je třeba postupovat v souladu se smlouvou a v souladu se zákonem. Pokud se schválí zadání ke změně, začne probíhat proces zpracování změny, vč. připomínek petičního výboru, zúčastněných a dotčených.

16. Schválení zadání 38. změny územního plánu

11,30 hod.

předkládá: Ing. Otakar Kypta, místostarosta města

Předkladatel upřesnil, že jde o schválení zadání, což je 2. krok procesu schvalování změn ÚP. Přivítal zástupce fy EKKY DEVELOPMENT. Řekl, že se braly v úvahu připomínky obyvatel území a postupuje se v souladu se smlouvou.

Mgr. Tulpa upozornil na doplnění od Petičního výboru DOLINA. Bude požadovat doplnění usnesení, že ZM dopis bere na vědomí.

Ing. Beitl zrekapituloval předešlé kroky celého procesu. Kritizoval vybraný projekt, který umístil do území přílišný počet bytů.

Ing. Kypta řekl, že výběr tohoto projektu byl pro město výhodnější. Firma nechtěla po městu přípravu infrastruktury a byla schopna si ji zrealizovat. Bylo jednáno s oběma stranami, připomínky byly vysvětleny a proto dnešní materiál.

Ing. Beitl se tázal, odkud vznikla poptávka po bytech v lokalitě Dolina.

Mgr. Tulpa vysvětlil, že v říjnu 2007 byly ZM schváleny zájmové lokality a bylo schváleno, že budou využity k bytové zástavbě pro městské byty (nikoli živelná zástavba). Zájemci, kteří projevili zájem o tyto lokality, byli přizváni k výběrovému řízení. Upozornil, že Petiční výbor není proti výstavě, jen žádají dodržet ÚP.

Ing. Beitl oponoval, že ani 2. projekt Ing. Prádeho nebyl živelný.

Mgr. Tulpa řekl, že 2. projekt nenabízel řešení a hlavně financování infrastruktury. Ale souhlasí, že projekt byl výborný.

Ing. Kypta doplnil, že hlavním důvodem při rozhodování bylo vybudování infrastury, na kterou by město z rozpočtu nemělo.

Pan Vostřák komentoval udávanou podlažnost objektů (3,5 a 4,5), což je hlavním problémem pro stávající obyvatelstvo. Dále kritizoval přístupové silnice do lokality.

Ing. Kypta řekl, že developerskému projektu se musí investice finančně vyplatit, proto zvýšená podlažnost, musí si vydělat na infrastrukturu. Na rodinných domcích by si nevydělal. Proto byl zvolen tento projekt s potřebnými změnami územního plánu.

Mgr. Tulpa vyzval zástupce firmy EKKY Development, zda chtějí reagovat.

Pan Řeřábek, jednatel firmy, řekl, že firma dostala nějaké zadávací podmínky od města, které byly v projektu splněny. Upozornil, že se dostali do fáze rukojmí mezi městem a občany Doliny, kteří jsou proti výstavbě.

RNDr. Čeřovský požádal přerušit diskusi na setkání klubu.

Mgr. Tulpa přerušil jednání ZM na 5 min. pro setkání klubu ODS.

Po přestávce Mgr. Tulpa navrhl zachovat usnesení v původním znění s doplňky, které přečte předseda návrhové komise.

Ing. Pešek přečetl usnesení jak bylo navrženo a doplněno o bod B) bere na vědomí požadavky z dopisu Občanského sdružení Dolina Jablonec n.N. a Petičního výboru Dolina Jablonec nad Nisou 24-0-1-0

Mgr. Tulpa vyhlásil polední přestávku do 13,00 hod.

Usnesení ZM č. 437/2008

Schválení zadání 38.  změny platného územního plánu města Jablonce nad Nisou – podbod č. 2 - Dolina

Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou projednalo předložený materiál a

A) schvaluje

v souladu s § 55, odst.2 a za použití § 47 odst. 5 zákona č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) podbod č. 2 zadání 38. změny  platného územního plánu města Jablonce nad Nisou.

B) bere na vědomí

požadavky z dopisu Občanského sdružení Dolina Jablonec nad Nisou a Petičního výboru Dolina Jablonec nad Nisou

ČRo Sever - Jablonecké zastupitelstvo řeší kontroverzní zástavbu v lokalitě Dolina

Čtvrtek 20. 11. 2008

Zastupitelstvo v Jablonci nad Nisou jedná o zadání změny územního plánu v lokalitě Dolina. Namísto plánovaných rodinných domků by tam měly vyrůst čtyř a půl podlažní bytové domy. Proti jsou však obyvatelé ze sousedství. Petici proti bytovým domům podepsalo více než 1000 lidí.

Nesouhlasí s výškou domů a s hustotou zástavby. Obavy mají také z většího dopravního zatížení. Naopak investorovi se nelíbí, že právě kvůli územnímu plánu zatím nemůže začít stavět a podle něj Město Jablonec nad Nisou nespolupracuje, tak jak by mělo. V případě, že ani 20. listopadu zastupitelé neschválí zadání změny územního plánu, investor nemůže v brzké době počítat se zahájením stavby a za zmařenou investici by mohl požadovat náhradu řádově v miliónech korun.

Radana Schaeferová

Protinávrh OS Dolina k zadání 38. změny územního plánu města Jablonec nad Nisou

Čtvrtek 20. 11. 2008

Jablonecký deník - Bojují o své bydliště

Čtvrtek 20. 11. 2008

Jablonec n. N. - Petičníci chtějí nižší domy v blízkosti svého bydliště v lokalitě Dolina. Na zastupitelích je, zda ve čtvrtek schválí zadání změny územního plánu, které říká, že na Dolině se budou moci stavět vícepodlažní domy.

Získat zákonné normy k veřejnému projednávání zástavby na Dolině chce vedení města Jablonce. Pokud zastupitelé nezvednout ve čtvrtek pro podnět zadání třicáté osmé změny územního plánu ruku, může je investor Ekky Development soudně stíhat, protože nedodrželi podmínky smlouvy. Ta totiž město zavazuje poskytnout investorovi možnost výstavby vícepodlažních domů v lokalitě Dolina.

„Pokud zastupitelé podnět změny schválí, budou se k zástavbě na Dolině moci zákonně vyjadřovat všechny zúčastněné strany včetně petičního výboru, a až v tomto procesu se rozhodne, zda je správné v lokalitě budovat vícepodlažní domy či nikoliv,“ vysvětlil starosta Jablonce Petr Tulpa na pracovní schůzce, které se za Občanské sdružení Dolina účastnil předseda Michal Haufer a členové Jiří Stejskal a Eva Vojtěchová.

Tvrzení starosty se však zástupce petičního výboru Vlastislav Motl obává. „Myslím, že po odsouhlasení zastupiteli podnětu změny budeme mimo hru,“ vyjádřil Vlastislav Motl. Jablonecký místostarosta Otakar Kypta k tomu podotkl, že změna územního plánu, která se bude schvalovat nejdříve v září příštího roku, vůbec nemusí projít, a pak bude chyba na straně investora. „Když však projekt sestřelíme hned na začátku, mohou od města vysoudit dlužnou částku,“ zmínil místostarosta.

Tisíci dvěma stům obyvatelům Jablonce, především Doliny, kteří podepsali petici, jde však o jediné. Nekoukat na vícepodlažní domy a snížit bytové jednotky z plánovaných dvě stě třiceti na sto padesát, a tím zmenšit zahuštěnost lokality. Starosta Jablonce jim proto svolil k výstupu na jednání zastupitelstva. Na projednávání schválení zadání změny územního plánu podá petiční výbor protinávrh, že nesouhlasí se zástavbou vícepodlažních domů.

„Nechceme mít na Dolině sídliště a nikdo nám nezaručí, že pokud město povolí výstavbu vícepodlažních domů, tak investor postaví domky jen tři a půl patrové,“ zmínil Vlastislav Motl.

Petičníci podají na zastupitelstvu protinávrh

Investor chce logicky na zástavbě vydělat. Ekky Development projekt nechce pozměnit, protože by přišel o plánovaný zisk.

Největším jablkem sváru je změna územního plánu, ve kterém by před současným panelovým domem vyrostly čtyř a půl podlažní obytné domy, ve kterých investor předpokládá především bytové jednotky o menších výměrách 40 - 60 metrů čtverečních. Pokud nedojde ke změně územního plánu, tak bude nutno projednat změnu konceptu celé této části, tak je uvedeno na webových stránkách investora.

Proti tomuto záměru se petičníci také budou hájit svým protinávrhem, ve kterém stojí čtyři základní požadavky, a to zachovat výstavbu pouze dvou a půl patrových dvojdomků, maximální počet bytových jednotek sto padesát. Tam, kde petičníci s vyššími domy souhlasí, požadují však nejvíce tři a půl podlažní domy.

„Dále chceme pro celou tuto výstavbu použít sedlové střechy, které se svým charakterem více přibližují převážně okolní zástavbě rodinných domů a místním klimatickým podmínkám,“ zmínil předseda petičního výboru Dolina Vlastislav Motl. O protinávrhu rozhodne čtvrteční jednání zastupitelstva.

Lenka Brabencová