Archiv pro Leden 2009

Genus - Minuty regionu

Pondělí 26. 1. 2009

Minuty regionu 26.1.2009

MFDnes - Stavba velkého sídliště se zastavila

Pondělí 26. 1. 2009

Jablonec nad Nisou - Developerská firma Ekky Development zastavila projekt nového jabloneckého sídliště Dolina. Pokud se spory mezi městem a investorem neutiší, hrozí Jablonci žaloba až o desítky milionů korun.

„Právě jednáme s právníky, zjišťujeme jaké máme možnosti a zvažujeme žalobu,“ uvedl Pavel Řežábek z Ekky Development. Firma chtěla v jablonecké části Dolina postavit do roku 2010 bytové a rodinné domy s asi dvěma sty byty. Proti tomu se ale postavili místní obyvatelé, kterým vadí hustá zástavba a výška bytových domů. Sepsali proti tomu petici. „Firma má problém s lidmi, ale snaží se je přenést na město. Developer musí počítat s rizikem, že někdo jeho plány nepřijme a musí potíže řešit,“ reagoval jablonecký místostarosta Otakar Kypta.

„Město pozemek nabídlo, odsouhlasilo náš plán, přestože vůbec neprojednali s místními obyvateli, co tam chtějí,“ oponuje Řežábek.

V Jablonci mělo vyrůst 200 bytů. Proti jsou však místní lidé. Vadí jim hustá zástavba a výška domů

Podle Ekky mělo město nejprve zjistit, co lidé na Dolině chtějí a podle toho vybrat projekt, který přijmou.

„Nyní sice zastupitelé schválili změnu územního plánu potřebnou pro projekt, ale byl to jen alibistický krok, aby splnili podmínky smlouvy,“ kritizoval kroky radnice developer. Společnost se podle něj obává toho, že kdyby tlačili projekt přes odpor místních lidí, narazí na překážky. Lidé mohou svými protesty protahovat změnu územního plánu i další nutná povolení. „Celá věc se pak může táhnout i roky,“ dodal.

Kvůli těmto obavám proto Ekky Development projekt Dolina zastavila. Firma nechce dál zvyšovat náklady a sypat do něj peníze.

Firma možná změní plány a postaví nižší řadové domy „Už nás to stálo několik milionů korun, nechceme do toho dávat další peníze, když víme, že je to zbytečné,“ řekl Řežábek.

Společnost má ještě v plánu s jabloneckou radnicí jednat. Jejich prioritou je podle Řežábka dokončení projektu a dohoda.

„Můžeme třeba plány změnit a místo bytových domů postavit řadové rodinné domy, jež by místním obyvatelům nevadily. Podmínkou toho by však byla nějaká kompenzace ze stranyměsta. Pokud se na nějakém řešení neshodneme, předáme případ právníkům.“

Investor, kterým je banka, by se mohl soudit nejen o peníze, jež již do akce vložil, ale také o ušlý zisk. Město s kritikou developera nesouhlasí. „Mohli by začít stavět, pokud by chtěli. Mohou budovat řadové rodinné domky, které nejsou problematické,“ řekl Kypta. „My jsme schválili změnu územního plánu a postupujeme podle smlouvy.“

Podle něj nyní developer jedná účelově. Již před časem Kypta uvedl, že se jim možná vzniklé potíže hodí, protože kvůli finanční krizi není nyní projekt tak výhodný jako na počátku.

„Ekky má právo na žalobu, osobně se ji nebojím.“

KATEŘINA FROUZOVÁ

MFDnes - Výstavba nových bytů se možná zastaví

Pátek 16. 1. 2009

Kvůli krizi lidé méně kupují byty. Potíže tak mohou mít developeři, kteří staví bytové domy za půjčené peníze

Liberecký kraj - Někteří developeři své projekty bytové výstavby zmrazují. Lidé totiž kvůli finanční krizi méně kupují byty, někdo se bojí, jiní zájemci by chtěli byt, ale banka jim nedá hypotéku.
„Zatím nás o zastavení výstavby žádná firma neinformovala, ale očekáváme to. Některé projekty se pozastaví a posune se jejich termín dokončení,“ uvedl jablonecký místostarosta Otakar Kypta. „Firmy čekají, jak se bude krize vyvíjet, pokud se nezačne situace srovnávat, ale bude se naopak zhoršovat, do měsíce dvou některé společnosti vyjdou na veřejnost s informací, že projekt pozastavují,“ dodal místostarosta. Ani podle náměstka primátora Ivo Palouše se v Liberci zatím žádný projekt nezastavil. „Uvidíme, jak to půjde dál. Čekat se to ale asi dá,“ řekl.
Potíže by mohli mít hlavně developeři, kteří staví z úvěrů. „Někteří si půjčili již na nákup pozemků a tlačí je splátky, takoví investoři mohou mít potíže,“ vysvětlil Jan Plocek, šéf liberecké firmy Interma. „Už se to začíná projevovat, právě takové firmy nám totiž začaly nabízet ke koupi hotové projekty třeba v Karlových Varech, Praze, Hradci Králové. Půjčili si na to, chybí jim hotové peníze a od banky už dost peněz na úvěr nedostanou. Tak to prodávají, aby se jim alespoň vrátily peníze, jež do projektu vložili,“ upozornil Plocek. Interma ale zatím žádné tyto projekty kupovat nebude. „Ještě počkáme, až budou levnější.“ Firma podle Plocka potíže nemá a dál staví v Liberci i Jablonci bytové domy.
V Jablonci nyní developeři již rozjeli nebo rozjíždějí tři velké akce. Zatím se zastavila příprava výstavby bytů na Dolině, ale to hlavně kvůli neshodám s jabloneckou radnicí. Obří výstavbu dál plánuje mezi Jabloncem a Libercem společnost Prosečská investiční. „Zatím pracujeme na dokumentaci. Pak se uvidí. Je možné, že záměr přehodnotíme a naplánujeme tu víc rodinných domů a méně bytových domů,“ konstatoval za společnost Miroslav Pelta.