Archiv pro Srpen 2010

MFDnes - Krize posunula stavbu obřího obchodu i bytů

Pondělí 16. 8. 2010

JABLONEC NAD NISOU Obří obchodní středisko, moderní bytovky či centrum krizového řízení. Sci-fi, nebo skutečnost? Ekonomická krize se dotkla i Jablonce a nyní investoři velké projekty oddalují, v horším případě od nich odstupují.
Život ve městě by jistě ovlivnil nový obchodní dům v centru města. Ten měl být hotový na konci roku 2011. Podle slov jabloneckého starosty Otakara Kypty by investor, společnost Crestyl,mohl zahájit stavbu na jaře příštího roku. „Pozemky od města jsou připravené, u nás není problém,“ podotkl Kypta. V současné době společnost jedná s budoucími obchody a značkami, které mají zájem být v novém obchodním centru. Také jablonecký starosta Petr Tulpa potvrdil, že investor od výstavby obchodního domu neustupuje.
Na místě bývalé tržnice mělo zase stát obchodní a bytové centrum společnosti Proctus 3. Ještě se však ani nezačalo stavět, protože nejsou vyřešené pozemky. Dalším důvodem je ekonomická krize. „Pokud se vyřeší smlouvy s městem, tak bychom měli začít stavět začátkem příštího roku,“ řekl Pavel Pummer ze společnosti Proctus 3. Podle něj by samotná stavba zhruba padesáti bytů a několika obchodů měla trvat zhruba rok a půl. „Nyní město vykupuje pozemky ve Staré Lipanské pro investora,“ upřesňuje místostarosta s tím, že město do konce roku chce opravit za peníze z městské kasy alespoň schodiště vedoucí k nové vlakové zastávce v centru. „Město přijde schodiště na šest set tisíc korun,“ doplnil.
Jablonec už čelil situaci, kdy investor raději odstoupil od smlouvy. Tlak petičníků tak nakonec zhatil záměr postavit na Dolině více jak dvě stovky bytů. „Chtěli jsme proto projekt předělat a postavit tu rodinné domy, pak by to ale bylo moc drahé a akce by nám finančně nevycházela. Jednali jsme tedy s městem o možnosti, že část infrastruktury, například silnici, postaví oni. Nechtěli,“ vysvětlil již dříve pro MF DNES Pavel Řežábek ze společnosti Ekky development. Naopak úspěšný byl Jablonec při získání dotace na rekonstrukci bývalé hasičské zbrojnice. Ta bude součástí krizového centra, kde bude sídlit městská policie i štáb krizového řízení.