Archiv pro Listopad 2010

MFDnes - Nové byty i obchody? Často končí fiaskem

Čtvrtek 25. 11. 2010

Plánů, jak vylepšit Jablonec, jeho zázemí a navýšit počet obyvatel, je hodně. Ne vždy je však investoři dotáhnou do konce

JABLONEC NAD NISOU Byty, nákupní centra či menší obchodní domy. Jablonecká radnice společně s investory rozjela několik projektů. Mají zvelebit město, dát lidem lepší podmínky k bydlení a dostupnější služby. Nejeden projekt však skončil fiaskem.
Ukázkovým příkladem je plánovaná výstavba na Dolině. Akce se zastavila zhruba před dvěma lety. Měly zde vyrůst pětipatrové domy s dvě stě padesáti byty. Proti panelákům na Dolině, kde převažují rodinné domky, se vzbouřili místní lidé. Lze říci, že „boj“ vyhráli. Sepsali veřejnou připomínku a ze zástavby sešlo. Investor Ekky Development dokonce zvažoval žalovat radnici za ušlý zisk 180 tisíc korun. „Tím jen vyhrožovali. Nakonec své hrozby nenaplnili,“ řekla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.
Ta doplnila, že nyní vydala radnice kolaudační termíny. Ten, který se týká Doliny, byl k datu 31.10. 2010. „Jestliže firma nezačala do data kolaudace stavět, tak celý záměr propadá. Ostatně, to se týká všech investorů,“ vysvětlila Fričová.
Podobně je na tom Polyfunkční dům, který měl vyrůst v prostorách bývalé jablonecké tržnice. Zde mělo být obchodní a bytové centrum. Na místě se ještě ani nezačalo stavět.

Do roku 2012 bude stát 60 bytů

Zástupce společnosti Pavel Pumer sdělil, že není vyřešená koupě pozemků. „Až se tak stane, mohli bychom začít se stavbou zhruba padesáti bytů a několika obchodů na jaře příštího roku,“ řekl před časem Pummer s tím, že práce na stavbě budou trvat zhruba rok a půl. Že není vše připravené, potvrdil i bývalý místostarosta. „V současné době pro investora město vykupuje pozemky ve Staré Lipanské,“ upřesňuje Kypta. Další nové domy by mohli lidé najít v budoucnu na „bulváru“, hned vedle vlakové zastávky Jablonec - centrum. V ulici 5. května buduje téměř šedesát bytů firma Luxemburg Invest. Zde zahájili už terénní úpravy a začínají stavět kanalizace. „Objekt by měl být hotov v dubnu 2012. Ovšem musíme přihlédnout k místním klimatickým podmínkám,“ informoval předseda představenstva Jakub Murdych.
V současné době se již staví na Horní Proseči. První zájemci by se mohli do nových bytů ve čtyřech domech nastěhovat ji na jaře příštího roku. Horní Proseč se tak rozroste o sedmdesát bytů.

Oznámení o konání veřejného projednávání

Pátek 19. 11. 2010