Archiv pro Prosinec 2010

Naše Jablonecko - Obyvatelé Doliny opět bojují proti sídlišti

Čtvrtek 30. 12. 2010

Město Jablonec se chystá měnit územní plán. Na Dolině by tak v budoucnu mohlo místo rodinných domků vzniknout sídliště. Místní jsou ostře proti.

Obyvatelé jablonecké Doliny vyrážejí po necelých dvou letech klidu znovu do boje. V pondělí 10. ledna se členové Občanského sdružení Dolina a zástupci petičního výboru chystají na radnici, kde budou zastupitelé projednávat návrh změny územního plánu.

„Přes veškeré úsilí podpořené čtrnácti sty podpisy pod peticí se nám nepodařilo prosadit, aby město ustoupilo od změny z rodinných domků na domy městského typu,” poznamenal předseda petičního výboru Vlastislav Motl.

Občanské sdružení teď mobilizuje obyvatele, aby přišli na projednávání vyjádřit svůj názor. „Žádáme všechny, kterým není lhostejný další osud Doliny, kterým není lhostejný osud jejich dětí a vnoučat, které žijí a budou žít v této lokalitě, aby se na jednání dostavili,” vyzývají organizátoři protestu.

Občanské sdružení už jednou na tomto poli výrazně uspělo. Minulé vedení města před lety vybralo k zastavení Doliny projekt společnosti Ekky development, která chtěla v lokalitě vystavět bytové domy s 230 byty, 24 řadových domů a 170 garáží. Celá akce měla stát půl miliardy korun.

Město firmě slíbilo, že změní územní plán. Jenže právě dramatický odpor místních obyvatel nakonec vedl k tomu, že se nákladný projekt neuskutečnil. Poškozená firma pak město zažalovala o více než 150 milionů korun za zmařenou investici.

Společnost Ekky development nyní odmítá, že by na Dolině nakonec přece jen chtěla stavět. „S námi tahle chystaná změna územního plánu nesouvisí. Nic tam dělat nechceme, projekt v Jablonci už jsme definitivně uzavřeli,” řekl Našemu Jablonecku Pavel Řežábek z Ekky development.

Současný starosta Jablonce Petr Beitl pouze potvrdil, že záměr města na změnu územního plánu trvá. „S petičním výborem jsme se sešli a doufáme, že se mezi námi najde shoda a pochopení,” podotkl starosta.

Podle Michala Haufera, předsedy Občanského sdružení Dolina, ale místní rozhodně ustoupit nechtějí. „Znovu zdůrazňujeme, že jsme proti jakékoli změně, která by směřovala k většímu počtu domů a zvyšování podlažnosti. Nechceme vystavění dalšího sídliště,” uvedl Haufer.

Jak dodal, kromě už zřejmě definitivně odpískaného projektu od Ekky existuje ještě další. „Ten počítá s retenční nádrží, kterou považujeme vzhledem k vydatnosti potoka v létě za holý nesmysl. Žádné povodňové stavy tu nejsou.” Haufer potvrdil, že se petiční výbor se starostou sešel, konkrétní výsledek ale podle něj jednání nepřineslo.

Místní obyvatelé si navíc stěžují, že se město o jednu z nejstarších částí Jablonce nestará. „Komunikace jsou zanedbané, chodníky prakticky neexistují a většina sítí je poplatná době svého vzniku,” dodal Haufer. Jakou čeká Dolinu budoucnost se bude na radnici rozhodovat v pondělí 10. ledna od 15 hodin.

Autor: Aleš Vávra

Výzva

Úterý 28. 12. 2010

Občanské sdružení Dolina a Petiční výbor Dolina  Jablonec n.N.

V Ý Z V A

Vážení spoluobčané a obyvatelé území Dolina Jablonec nad Nisou. Občanské sdružení Dolina a Petiční výbor Dolina absolvovali mnoho jednání s představiteli města Jablonec nad Nisou. Poslední jednání proběhlo dne 23. prosince 2010. Na všech těchto jednáních jsme zdůrazňovali, že nechceme změnu územního plánu města Jablonec z kategorie B2(rodinné domky – max. 2,5 podlaží) na B3 (řadová výstavba, domy městského typu s max. 4,5 podlažím).

Přes veškeré naše úsilí, podpořené cca 1.400 podpisy pod peticí se nám nepodařilo prosadit, aby město ustoupilo od změny z B2(dosavadní stav) na B3.

Dne 10. ledna 2011 (pondělí) od 15,00 hodin se uskuteční v zasedací místnosti č.dv.202, II. patro radnice

Veřejné projednávání „Návrhu změny č.38b Územního plánu města Jablonec n.N.“

Jde o poslední možnost, kdy se před schvalováním změny 38b ÚP, mají občané Jablonce n.N. možnost vyjádřit k této změně.

Žádáme všechny, kterým není lhostejný další osud lokality Dolina, kterým není lhostejný osud jejich dětí a vnoučat, které žijí a budou žít v této lokalitě, aby se na toto jednání dostavili a aktivně vyjádřili své připomínky k zamýšlené změně ÚP. Jednejme pod heslem:

„Zvolili jsme Vás, tak konejte v našem zájmu“

Očekáváme Vaši aktivní účast a doufáme, že s sebou vezmete Vaše známé a příbuzné,

jsme s pozdravem „za naši Dolinu“.

Mgr. Vlastislav Motl, ing. Michal Haufer, Jiří Stejskal, Vladimíra Bukvicová

Stanovisko a připomínky k „Návrhu změny č. 38b Územního plánu města Jablonce n.N.

Čtvrtek 23. 12. 2010