Naše Jablonecko - Jablonec chystá změnu územního plánu na Dolině

11. 1. 2011 11.55

Pokud ji zastupitelé schválí, budou se na tomto území moci stavět i čtyřpatrové domy. Doposud jsou povolené jen dvoupatrové. Sídliště ale na Dolině nevyroste. Investor, který ho chtěl stavět, od záměru ustoupil. Jablonec mu však přislíbil, že změnu v územním plánu provede. Nyní se bojí mnohamilionové pokuty v případném soudním sporu, pokud tak neučiní.

„Zažaluju vás,” vykřikl na adresu zastupitelů Jablonečan Jan Schindler. To byla nejdramatičtější chvíle veřejného projednávání záměru změny územního plánu na jablonecké Dolině, které se uskutečnilo v zasedačce jablonecké radnice v pondělí 10. ledna.

Ale popořádku. Celý příběh začal v roce 2007, kdy se společnost Ekky development rozhodla postavit na Dolině 24 řadových domů s 230 byty. Začátkem roku 2008 projekt podpořilo jablonecké zastupitelstvo. „Pro bylo 28 zastupitelů z 30 přítomných. Po obměně v tom současném stále sedí 22 zastupitelů, kteří zapříčinili celou situaci,” uvedl Vlastislav Motl z Občanského sdružení Dolina. Proti záměru se zvedla vlna odporu místních obyvatel. Sepsali petici, pod kterou se podepsalo 1400 lidí. Slavili dílčí úspěch. Ekky development od stavby ustoupila.

Zároveň však pohrozili městu žalobou. Z tohoto důvodu chce Jablonec nyní provést požadovanou změnu územního plánu. „Předložím ji zastupitelstvu. Buď ji schválí, či nikoli,” vysvětlil místostarosta Petr Vobořil. V tuto chvíli není podle jeho vyjádření v této věci žádné soudní řízení. „Určité riziko podání žaloby ale existuje,” objasnil. A s ní i mnohamilionové pokuty.

Proti jsou však místní lidé. „Vadí mi překrucování faktů. Obyvatelé se jasně vyjádřili, že nechtějí změnu územního plánu. Předchozí zastupitelstvo přesto slíbilo developerům něco, na co neměli oprávnění,” řekl Schindler. Od počátku protestují proti umožnění případné stavby vícepatrových domů členové Občanského sdružení Dolina. „Ať už formou petice, či při jednáních s tehdejším starostou Petrem Tulpou a místostarostou Otakarem Kyptou,” konstatoval za sdružení Michal Haufer. „I v současné době nesouhlasíme s připravovanou změnou a trváme na zachování současného stavu,” zdůraznil. Jsou i proti konkurenčnímu projektu výstavby retenční nádrže. „Dlouhá léta se město o jednu z nejstarších částí Jablonce nestará,” dodal.

Po odstoupení Ekky development podle místostarosty Vobořila nikdo jiný zájem o výstavbu bytů na Dolině neprojevil. Důvodem je současná ekonomická krize. „Musíme si uvědomit, že se píše rok 2011 a ne 1911. V té době byl Jablonec jedním z nejbohatších měst v Evropě. Nyní se zhroutil sklářský průmysl. A když tu nebudou pracovní příležitosti, nepohrnou se k nám lidé, aby tu bydleli,” zmínil další účastník pondělní akce Mojmír Bleša.

Autor: Oldřich Szaban

Zanechat vzkaz