MFDnes - Nechtějí sídliště a hrozí si žalobami

14. 1. 2011 14.13

JABLONEC NAD NISOU Investor odstoupil od původních plánů postavit sídliště v části Jablonce Na Dolině. Nikdo další zde investovat do bytové výstavby nechce. Místní mají zájem zachovat lokalitu tak, jak je. Přesto město dále prosazuje změnu územního plánu tak, aby v budoucnu bylo možné zastavět Dolinu čtyřpodlažními domy. Důvod? Hrozba žaloby a milionová pokuta městu.
Necelá stovka lidí dorazila na pondělní projednávání změny územního plánu. Lidé dokonce hrozili městu žalobou.
Nepřímé odpovědi místostarosty Petra Vobořila lidi doslova zvedaly ze židle. „Zažaluji vás, lžete,“ zněla na počátku diskuse velkým sálem radnice hrozba od Jana Schindlera, obyvatele Doliny.

Proti výstavbě už bojují lidé podruhé

Nervozita a napětí lidí byly znát, už asi jen proto, že do boje za své bydliště musí vyrážet podruhé. Zhruba před dvěma lety se jim povedlo odrazit výstavbu obřího sídliště. Změnou územního plánu by se situace mohla opakovat.
Lidé se především dožadovali vysvětlení, proč město stále trvá na změně, aby se Dolina mohla zastavět řadovými domy typu paneláků. „Nikdo tam stavět nechce, Ekky Development odstoupil, tak proč město stále jedná o změně,“ ptá se jeden mladších zastánců Doliny. Odpověď je prostá, byť zástupci města nejprve otáleli s jasnou odpovědí. Přítomní si ji však vynutili přímo položenými otázkami.
Nad městem totiž visí hrozba žaloby a několikamilionové pokuty, pokud zastupitelé změnu územního plánu neodsouhlasí. „V současné chvíli sice neexistuje soudní řízení, které by se týkalo náhrady škody. Pokud bychom změnu přestali projednávat, dali bychom developerovi do rukou další zbraň,“ přiznal nakonec místostarosta.
Na radnici dorazili také zástupci Občanského sdružení Dolina. „Přestože původní investor odstoupil, i nadále nesouhlasíme se změnou, která by směřovala k většímu počtu bytů a zvyšování podlažnosti,“ trvají si na svém zástupci sdružení. Vobořil na to reagoval, že sice petičníky chápe, ale nemůže jim dát záruky, že když zastupitelé odsouhlasí změnu, že ji za nějaký čas vrátí zpět. Velké rozhodnutí čeká zastupitele na únorovém zasedání. Kauza Dolina se táhne od roku 2007, kdy město odsouhlasilo, že developer zde postaví dvacet čtyři řadových domů o 230 bytech a 170 garážích. Město mu však přislíbilo pozemky, které doposud počítají jen s výstavbou rodinných domů. Proti tomu záměru se postavili místní lidé a svůj nesouhlas stvrdili čtrnácti sty podpisy. Vyhráli. Investor od projektu odstoupil.
Podle mluvčí jablonecké radnice Jany Fričové se nyní bude investor pokoušet z města získat peníze. „Celou záležitost mají v rukou právníci. Předpokládám, že žaloba bude, ale pro mne je Dolina již uzavřená záležitost,“ poznamenal Pavel Řežábek z Ekky Development.
Téměř všichni přítomní se také shodli, že developerovi se pochybení města hodilo. Poptávka po bytech byla před čtyřmi lety o dost vyšší než nyní. „I volných bytů stále přibývá,“ připustil Vobořil.

Lenka Brabencová

Zanechat vzkaz