Naše Jablonecko - Dolina: Zastupitelé odložili změnu územního plánu

24. 3. 2011 8.54

Jablonecké zastupitelstvo pozastavilo změnu, která by v budoucnu na Dolině umožnila stavbu vícepodlažních domů. Budoucnost tamních pozemků vyřeší až tvorba nového územního plánu. Místní rozhodnutí nevítají s jásotem, jejich boj proti změně se totiž pouze odkládá o další dva roky.

Před zastupiteli vystoupil s emotivním projevem člen petičního výboru Vlastislav Motl. On i další obyvatelé Doliny požadují definitivní ustoupení od chystané změny. Na Dolině chtějí mít pouze rodinné domky.

„Už před třemi lety, kdy se o změně začalo mluvit, jsme během tří neděl nasbírali 1400 podpisů pod petici. Uvědomte si, že všichni to byli voliči a takový počet hlasů někteří z vás ani nedostali,” připomínal zastupitelům váhu veřejného mínění na čtvrtečním zasedání Motl.

Zastupitelé ale byli rozhodnuti změnu pouze pozastavit. „Na základě doporučení Výboru pro územní plánování a strategii rozvoje jsme navrhli změnu pozastavit s tím, že potřeby funkce bydlení na Dolině budou posouzeny komplexně v rámci nového územního plánu,” vysvětlil zastupitelům, kteří návrh poté přesvědčivou většinou schválili, místostarosta Petr Vobořil (Domov nad Nisou).

Místní byli ještě před týdnem přesvědčeni, že zastupitelé změnu schválí. I přesto, že se tak nakonec nestalo, neulevilo se jim. „Je to jen odložení problému. Je jasné, že za dva roky nás čeká tentýž boj, který už jsme absolvovali,” hodnotil rozhodnutí Motl.

Další člen Občanského sdružení Dolina Jiří Stejskal apeloval na zastupitele, aby napravili chybu, kterou podle něj udělali v roce 2008. Tehdy zastupitelstvo - z více než dvou třetin stejného složení jako nyní - slíbilo společnosti Ekky development, která chtěla na Dolině vystavět panelové domy, změnu územního plánu. Právě nátlak veřejnosti ale nakonec změně zabránil. Ekky pak hrozilo žalobou o 175 milionů korun.

„Ukázalo se, že záměr zastupitelů nevyšel a nebyl správný. Proto vás žádám, abyste si uvědomili svou chybu a napravili ji zamítnutím změny,” vyzýval Stejskal. Členové občanského sdružení mají za to, že zastupitelé chtějí změnu prosadit, aby se vyhnuli možné budoucí žalobě ze strany zklamaného investora.

Tehdejší starosta a dnešní místostarosta Petr Tulpa (Domov nad Nisou) vidí vinu za tehdejší pochybení na straně firmy. „V těchto případech se uzavírá smlouva o smlouvě budoucí, ve které je uvedeno, že je jiný územní plán a firma to musí respektovat. Firmy se však z toho snaží vytřískat, co to jde a všelijak toho zneužívají. Pro nás je to poučení pro příště,” řekl Tulpa.

Jiného názoru je zastupitel Petr Karásek (ODS). Podle něj za chybu investor nemůže. „Chyba byla ve vypsání výběrového řízení, jelikož bylo v rozporu s tehdejším územním plánem. Myslím, že tady ten problém je a my se musíme společně snažit ho vyřešit,” uvedl Karásek.

Aleš Vávra

Zanechat vzkaz